29 grudzień 2021

Przygotowaliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Janinę Ochojską

fot. PAP
Przygotowaliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Janinę Ochojską; nie pozwolimy na to, aby porównania, które Ochojska konstruuje w przestrzeni publicznej, były adresowane do Straży Granicznej - poinformował w środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
REKLAMA

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik był w środę gościem TVP, gdzie mówił m.in. o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zapytany o europosłankę, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej Janinę Ochojską, która - jak zaznaczył prowadzący - nie ma dobrego zdania o polskiej Straży Granicznej poinformował, że zostało przygotowane wobec niej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

"Przygotowaliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i lada chwila zostanie skierowane to zawiadomienie wobec pani Ochojskiej, bo nie pozwolimy na to, żeby porównania, które ona konstruuje w przestrzeni publicznej były adresowane do Straży Granicznej" - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. "Przypomnę, że to są rzeczy niedopuszczalne. Ona porównywała tę sytuację do sytuacji wojennych, że ostatnie takie historie, które się dzieją na granicy to ona zna z opowieści o II wojnie światowej (...). To jest nieprawdziwe, nieuprawnione, to są wymysły, to też jest polityka" - mówił.

Dodał, że "przy okazji jest to granie na nutach Łukaszenki. Łukaszenka niezwykle się cieszy i myślę, że powinien wysłać kwiaty pani Janinie Ochojskiej" - powiedział.

Wąsik zaznaczył, że postrzeganie konfliktu zmieniły obrazy pokazywane przez polskie służby. "Każdy, kto zobaczył sytuację w Kuźnicy nieopodal granicy, czy na samym przejściu granicznym mógł sobie wyrobić zdanie, co tak naprawdę dzieje się na granicy i kto jest stroną agresywną, i przyznam, że to zamknęło troszeczkę usta tym osobom, które od początku konfliktu wydaje mi się wspierały stronę białoruską" - mówił.

Przypomniał sytuację w Usnarzu Górnym, kiedy to - jak mówił - część polityków "jeździło tam, lamentując nad strasznym losem kilkudziesięciu osób, które mieszkały w sierpniu w namiotach pod Usnarzem, które starały się rzucać przez granicę pizzę i inne śpiwory dla nich".

Dodał, że część mediów "cały czas grała po stronie Białorusi, po stronie Łukaszenki". "Apelowano do nas, żebyśmy wpuścili pod Usnarzem te 30 osób, że najważniejsze są te kwestie, żeby im nie było w nocy zimno. Przepraszam najmocniej, my mamy ustawę o granicy państwowej, my mamy obowiązek konstytucyjny ochrony granic i z niego chcieliśmy się wywiązać. To nie będzie tak, że pod wpływem kilku pseudoorganizacji humanitarnych, czy pod wpływem kilku redakcji, czy kilku nieodpowiedzialnych, nieroztropnych polityków, będziemy wpuszczać do Polski nie wiadomo kogo" - zaznaczył.

W związku z presją migracyjną na granicę Polski ze strony Białorusi od 2 września do 30 listopada w 183 miejscowościach obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony na wniosek Rady Ministrów rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na tym samym terenie obowiązuje zakaz przebywania osób tam niezamieszkujących wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
12.2°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-27 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany