16 styczeń 2022

Co czwarty Polak skłonny wyjechać na ferie zimowe kamperem

Co czwarty dorosły Polak jest skłonny wyjechać w ferie zimowe kamperem – wynika z badania sondażowego przeprowadzonego przez pracownie Maison&Partners dla platformy Campiri.pl. Na zimowy karawaning jeszcze chętniej zdecydowałyby się rodziny z dziećmi i osoby w wieku 35-44 lat.
REKLAMA

Z sondażu przeprowadzonego w styczniu 2022 r. wynika, że co czwarty Polak byłby skłonny wyjechać na ferie kamperem. Wśród ankietowanych, najwięcej chętnych (33 proc.) do takiej formy spędzania zimowego urlopu było w grupie wiekowej 35-44 lat. Nieco mniejszy odsetek deklaracji "na tak" złożyli respondenci w wieku 25-34 lata (27 proc.) i w wieku 18-24 lat, których gotowość na zimowy karawaning zadeklarowało 26 proc. pytanych, o jeden procent mniej odpowiedzi "na tak" wskazali respondenci w wieku +55 lat.

Najbardziej sceptyczni do tej formy spędzania zimowych wakacji są osoby w wieku 45-54 lat. W tej grupie odpowiedzi "na tak" udzieliło 19 proc. ankietowanych - podano.

Według autorów badania, wyniki sondażu wskazują, że zimową wycieczkę kamperem częściej biorą pod uwagę rodzice małych dzieci i nastolatków (32 proc.) niż osoby, które nie mają dzieci w tym wieku (odpowiedzi na tak 22 proc.). 30 proc. wszystkich ankietowanych pozostała niezdecydowana.

Jak wskazała dyrektor generalna Campiri.pl Katarzyna Jedlińska, w Polsce patent na ferie w kamperze jest mało powszechny, ale widać pierwsze zmiany. "Zimą można zwiedzić Polskę w jej śnieżnej odsłonie, choćby na Warmii i Mazurach, Dolnym Śląsku czy Podhalu. Funkcjonują już też całoroczne kempingi w niedalekiej odległości od stoków narciarskich i nie tylko. Do tego dochodzi możliwość odkrywania miejsc, których często nie znajdziemy w przewodnikach" - wskazała.

Jedlińska podkreśliła, że wbrew obawom, w kamperze zimową porą jest przytulnie i ciepło. "Produkowane obecnie kampery dostosowane są do każdych warunków pogodowych. "Oprócz ogrzewania czy izolacji mają też funkcjonalne i kompletne wyposażenie. Z mrozami radzą sobie też starsze pojazdy, jeśli są zadbane i właściwie użytkowane" - dodała.

Jak wskazała, wzrost osób zainteresowanych kamperami widać w danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). "W 2021 zarejestrowano w sumie 2191 nowych samochodów kempingowych, w porównaniu do 1040 takich aut rok wcześniej. Największą grupę, bo aż 80 proc., stanowiły rodzinne pojazdy – przeznaczone dla czterech lub pięciu osób" - podała.

W ocenie ekspertki, ludzie pokochali w kamperach ich samowystarczalność. "Polacy w takim podróżowaniu szczególnie cenią sobie dużą mobilność, wygodę, poczucie wolności i niezależności. Tendencja jest następująca: rodziny nadal wybierają kempingi, ale młodsze pokolenie lgnie w bardziej ustronne miejsca i wykorzystuje możliwości nocowania +na dziko+" - zaznaczyła.

Jej zdaniem restart turystyki po pandemii będzie musiał uwzględniać zmieniające się preferencje podróżnych. Zmienił się też sposób, w jaki podróżujemy. "Szukamy autonomii, oddechu i bliskości natury z dala od zatłoczonych kurortów, zwracamy się w stronę ekologii, zrównoważonej turystyki i lokalności" - wyjaśniła.

Badanie dla Campiri.pl zostało zrealizowane w dniach 7-10 stycznia 2022 r. przez Maison&Partners metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu badawczym Ariadna. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1071 osób w wieku 18+.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
18.4°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-21 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany