reklama
kategoria: Gospodarka
16 kwiecień 2024

JSW chce zwiększyć produkcję węgla koksowego w KWK Budryk do 95 proc.

zdjęcie: JSW chce zwiększyć produkcję węgla koksowego w KWK Budryk do 95 proc. / pixabay/842468
Rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego KWK Budryk. Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała we wtorek, że po jego zakończeniu spodziewa się wzrostu produkcji węgla koksowego z 60 do 95 proc. Obecnie zdolność produkcyjna zakładu to 30 tys. ton węgla netto na dobę.
REKLAMA

W ramach drugiego etapu inwestycji przewidziano rozbudowę i modernizację węzła flotacji oraz zamknięcia obiegu wodno-mułowego. W związku z tym konieczna będzie budowa nowej hali i zakup kilkunastu specjalistycznych maszyn, które zostaną połączone z istniejącymi urządzeniami oraz ciągami transportowymi.

„W ciągu najbliższych trzech lat zakład przeróbczy kopalni Budryk zostanie całkowicie zmodernizowany i przygotowany do produkcji wysokiej jakości węgla koksowego. Dzięki temu spodziewamy się wzrostu produkcji z 60 do 95 procent, a to poprawi wyniki całej spółki” - powiedział Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych, cytowany w komunikacie prasowym. „Modernizacja zakładu przeróbczego nie koliduje z aktualnie realizowanymi procesami wzbogacania węgla na terenie zakładu” – dodał.

Wszystkie prace mają potrwać trzy lata. W tym czasie spółka zamierza sukcesywnie włączać do użytkowania kolejne gotowe urządzenia. Szacowana wartość inwestycji to około 135 mln zł netto.

Pierwszy etap modernizacji zakładu przeróbczego KWK Budryk zakończono w listopadzie 2023 r. Rozbudowano m.in. stację przygotowania węgla wraz ze zbiornikami węgla surowego, co umożliwiło jednoczesny odbiór urobku z obydwu przedziałów Szybu I i selektywne magazynowanie węgla typu 34 i 35. Wówczas produkcja węgla koksowego wzrosła z 35 do 60 proc.

„Zgodnie z założeniami po zakończeniu pierwszego etapu oddzielnie wzbogacany jest węgiel typu 34 i 35, co pozwala na produkcję koncentratów obydwu typów, jak również zwiększenie wydajności procesów wzbogacania z równoczesną poprawą jakości uzyskanego węgla handlowego” – przekazał w komunikacie rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.

Wydobycie węgla w KWK Budryk rozpoczęto w 1994 r. Złoża znajdują się na terenie Ornontowic, Gierałtowic, Mikołowa, Orzesza i Czerwionki-Leszczyn. To najgłębsza kopalnia w Polsce. W 2015 r. Szyb VI pogłębiono do 1320 metrów.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
9.2°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, Pl....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, Pl....
wstęp biletowany