reklama
kategoria: Kraj
29 październik 2024

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. kasowy PIT dla niektórych przedsiębiorców

zdjęcie: Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. kasowy PIT dla niektórych przedsiębiorców / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która umożliwi niektórym przedsiębiorcom rozliczanie się przez tzw. kasowy PIT - wynika z wtorkowego komunikatu Kancelarii Prezydenta RP.
REKLAMA

Jak poinformowała kancelaria prezydenta, zasadniczym celem podpisanej ustawy jest wprowadzenie możliwości wyboru przez przedsiębiorców kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, czyli tzw. kasowy PIT. Wyjaśniła, że zgodnie z metodą kasową przedsiębiorca może ustalać datę powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów po uregulowaniu należności.

Z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy, w tym podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz spełniają inne, określone w ustawie warunki.

"Pierwszy warunek wiąże się z rozmiarami prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Z rozwiązania tego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględniane będą również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę" - poinformowała kancelaria.

Drugim warunkiem skorzystania z metody kasowej jest nieprowadzenie ksiąg rachunkowych. Podatnik, który spełnia pozostałe warunki do stosowania kasowego PIT, będzie mógł wybrać metodę kasową, rezygnując z prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Trzeci warunek ma charakter formalny. Chodzi o złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze metody kasowej w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego, oświadczenie musi być złożone w terminie do końca roku podatkowego.

Kancelaria RP dodała, że w przypadku metody kasowej datą powstania przychodu będzie dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, bądź dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Metoda kasowa będzie miała zastosowanie wyłącznie do przychodów, które wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą oraz są udokumentowane fakturami.

"Metoda kasowa jest rozwiązaniem fakultatywnym. W przypadku jej wyboru podatnik będzie jednak obowiązany do jej stosowania przez cały rok podatkowy. Podatnicy będą nadto obowiązani prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. W przypadku śmierci podatnika przedsiębiorstwo w spadku będzie zobowiązane do kontynuowania prowadzenia ewidencji faktur" - poinformowano w komunikacie.

W związku z wprowadzeniem metody kasowej zmienione zostały przepisy dotyczące tzw. zatorów płatniczych rozliczanych w zeznaniu rocznym oraz w zaliczkach na podatek. Co do zasady nie będą one miały zastosowania do należności wynikających z transakcji rozliczanych metodą kasową oraz do kosztów uzyskania przychodów rozliczanych tą metodą.

"Rozwiązania w zakresie kasowego PIT znajdą zastosowanie również do podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie przepisów ustawy o ryczałcie. Stosowanie metody kasowej będzie się odbywało na zasadach określonych w ustawie o PIT. Podatnicy stosujący opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy wybrali metodę kasową będą obowiązani dodatkowo prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane tą metodą.

Z kasowej metody rozliczania PIT - według szacunków resortu finansów - będzie mogło skorzystać do 2,3 mln podatników. (PAP)

mmu/ pad/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
0.8°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2024-11-23 18:30
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, Pl....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 18:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, Pl....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, Pl....
wstęp biletowany