6 styczeń 2022

Jeden z najsłynniejszych portretów Chopina, pędzla Ary Scheffera, w Warszawie

fot. PAP
Jeden z najbardziej znanych portretów kompozytora, pędzla Ary Scheffera, można oglądać do 30 stycznia w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Obraz wypożyczony z Muzeum Dordrechtu (Holandia), rodzinnego miasta malarza, jest prezentowany na wystawie czasowej "Chopin. Potęga znaku".
REKLAMA

"Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie, obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu" – podkreśliła kuratorka wystawy Marta Tabakiernik. "Możemy się o tym przekonać, wypatrując nawiązań do portretu - bardziej lub mniej przetworzonego - w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza i Agaty Anny Gaber" – wyjaśniła.

Również do tego portretu nawiązał Andrzej Heidrich projektując banknot o nominale 5000 zł emitowany w latach 80. XX wieku. Jak pisał Stefan Kisielewski: "Chopin jest jak ów magiczny przedmiot, mający w każdym zwierciadle różne odbicie". "W tych różnorodnych zwierciadłach współczesnej kultury znajdujemy nie tylko odbicia Chopina, ale i ludzkich potrzeb, oczekiwań i wartości" - czytamy na stronie Muzeum.

8 stycznia o godz. 16 gości muzeum oprowadzi po wystawie Marta Tabakiernik, natomiast 22 stycznia - dr Seweryn Kuter.

Natomiast 15 stycznia o godz. 15 w cyklu "Salon Chopinowski" odbędzie się wykład historyka sztuki Przemysława Głowackiego, przybliżający postać i twórczość Ary Scheffera.

Wydarzenie realizowane jest w ramach #RokRomantyzmuPolskiego. (PAP)

autorka: Anna Bernat

abe/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
12.2°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-27 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany