Oszukali seniorkę
Kilka dni temu telefon na numer stacjonarny do 88-letniej mieszkanki Inowrocławia Osiedla Piastowskiego i rozmowa z rzekomym policjantem skutkowały tym, że seniorka uwierzyła w bajeczkę oszustów. Rozmówca podał się za policjanta i pod legendą prowadzenia czynności służbowych związanych ze zwalczaniem sprawców kradzieży, a co za tym idzie zagrożeniem utraty wszelkich pieniędzy, nakłonił kobietę do spakowania swoich oszczędności znajdujących się w mieszkaniu. Dalej instrukcja była taka, by wyrzucić je przez okno, co seniorka miała zrobić sądząc, że uchroni swoje oszczędności.
Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze. Jak nie dać się oszukać?
- Policja nigdy nie informuje o prowadzonych akcjach i nigdy nie wydaje pleceń, co do rozporządzania swoimi pieniędzmi. Tak robią tylko oszuści!
- Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę. Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nie działaj pochopnie pod presją czasu. Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą. Jeśli masz podejrzenie co do sytuacji, niezwłocznie powiadom Policję.
Apel do rodzin! Rozmawiaj z członkami swojej rodziny, szczególnie seniorami, by nie padli ofiarą przestępców. Powiedz im, jak działają oszuści i naucz jak powinni postępować.
asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Inowrocławiu