9 lipiec 2020

Policja: środa pierwszym dniem wakacji bez wypadku ze skutkiem śmiertelnym

fot. PAP
Środa to pierwszy dzień wakacji, podczas którego na polskich drogach nie doszło do ani jednego wypadku ze skutkiem śmiertelnym – poinformował w czwartek PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Jak wskazał, dzień bez ofiar wypadków to również sukces polskich kierowców.
REKLAMA

Po raz pierwszy w te wakacje na policyjnej mapie, na której odnotowywane są wypadki ze skutkiem śmiertelnym, nie przybyło ani jednego migającego punktu symbolizującego zdarzenia z ostatniej doby.

"To jest nie tylko sukces Policji, lecz także sukces kierowców. My jesteśmy tylko jednym z elementów tej układanki" – zaznaczył w rozmowie z PAP kom. Opas. Policjanci nieustannie apelują o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – tak, aby takich dni bez ofiar na drogach mogło być więcej.

Na policyjnej mapie znalazło się od początku wakacji 79 punktów. 70 z nich symbolizuje wypadki, w których jedna lub więcej osób zginęło na miejscu, a 9 – wypadki, wskutek których zgon nastąpił w ciągu 30 dni od zdarzenia.

Od 26 czerwca do 8 lipca doszło łącznie do 1 053 wypadków, w wyniku których śmierć poniosły 82 osoby, a 1 187 zostało rannych. Jak zaznaczył kom. Opas, w statystyce widać poprawę w stosunku do zeszłego roku, kiedy wypadków było o 175 więcej, ofiar o 34 więcej, a poszkodowanych o 272 więcej.

Policjanci zwracają jednak uwagę na nadmierną prędkość kierowców i szacują, że zatrzymań praw jazdy za jej przekroczenie o 50 km/h w terenie zabudowanym jest o 30 proc. więcej niż rok temu.

Mapa wypadków znajduje się na stronie policja.pl, jest też wyświetlana na ekranach firmy Screen Network w kraju. "Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze" – podkreśla KGP.

Policjanci przypominają, aby na wakacje wyruszać wypoczętym i trzeźwym, a przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu. Należy też sprawdzić prognozy pogody, aby móc przygotować się do warunków na drodze. W przypadku, gdy burza zaskoczy kierowcę już na trasie, powinno się zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się w bezpiecznym i dozwolonym miejscu – z dala od drzew i konstrukcji. Ponadto w podróż powinno się wyruszać nie "na styk", lecz z zapasem godziny lub dwóch. Pamiętać też należy o przerwach w jeździe.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ aj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu