28 grudzień 2021

Sąd Najwyższy uchylił wyrok 4 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa partnerki

fot. PAP
Sąd Najwyższy uchylił wyrok szczecińskiego sądu apelacyjnego, który skazał Jacka S. na cztery lata więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa konkubiny; sprawa trafi ponownie do sądu w Szczecinie - ustaliła PAP w Sądzie Najwyższym. Skuteczną kasację w tej sprawie złożył Prokurator Generalny.
REKLAMA

Według prokuratury szczeciński sąd nie powinien był zastosować w tym przypadku nadzwyczajnego złagodzenia kary, a cztery lata pozbawienia wolności to rażąco niska kara.

O sprawie tej PAP dowiedziała się w Prokuraturze Krajowej i Sądzie Najwyższym. Chodzi o Jacka S., którego oskarżono o wieloletnie znęcanie się nad mieszkującą z nim konkubiną. Mężczyzna stosował wobec niej też przemoc ekonomiczną. Jak przekazali śledczy, skazany wszczynał awantury, zakłócał spokój i ciszę nocną, ubliżał pokrzywdzonej kobiecie i groził, że ją zabije. Mężczyzna popychał też kobietę, szarpał za włosy, wykręcał ręce i uderzał po twarzy. Podczas jednego z takich zdarzeń w końcu stycznia 2018 r. Jacek S. kilkakrotnie uderzył konkubinę trzymanym w ręku nożem w brodę, dłonie i klatkę piersiową. Kobieta uratowała się przed oprawcą tylko dzięki skutecznej obronie i ucieczce.

Mężczyzna odpowiedział za to przed Sądem Okręgowym w Szczecinie, który wymierzył mu kary jednostkowe: za znęcanie 2 lata pozbawienia wolności i za usiłowanie zabójstwa 8 lat pozbawienia wolności. Kara łączna wyniosła 9 lat więzienia. Obrońca mężczyzny zaskarżył jednak to orzeczenie.

W konsekwencji Sąd Apelacyjny w Szczecinie obniżył te kary do roku więzienia za znęcanie i do 4 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. W przypadku drugiego czynu sąd apelacyjny zastosował instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary. Ostatecznie sąd apelacyjny orzekł karę łączną 4 lat pozbawienia wolności. Jak uzasadniał wtedy sąd, nagromadzenie okoliczności łagodzących powoduje, że nawet najniższa kara wynikająca z zagrożenia za usiłowanie zabójstwa będzie zbyt surowa.

Jak przekazała PAP Prokuratura Krajowa, z wyrokiem tym nie zgodził się Prokurator Generalny i wniósł do Sądu Najwyższego kasację, w której wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Według prokuratury kara orzeczona w tej sprawie za usiłowanie zabójstwa jest rażąco za niska.

W kasacji wskazano, że w sprawie tej brak jest jakichkolwiek przesłanek pozwalających na zastosowanie instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary. "Sprawca w toku prowadzonego postępowania dotyczącego znęcania się, mając zastosowany zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i nakaz opuszczenia mieszkania, usiłował popełnić zbrodnię zabójstwa. Bez skrupułów wykorzystał ciężką sytuację materialną uzależnionej od niego ekonomicznie pokrzywdzonej. Wskazano również, że po ucieczce rannej kobiety, nie tylko nie czynił starań o złagodzenie skutków swojego działania, ale wręcz wyrażał niezadowolenie, że nie zdołał pozbawić jej życia, a nawet deklarował, że ją zabije, kiedy wyjdzie na wolność" - podkreśliła prokuratura.

W skardze zaznaczono, że wbrew twierdzeniom sądu mężczyzna nie wyraził rzeczywistej skruchy i negował fakt usiłowania zabójstwa partnerki.

Według prokuratury sąd apelacyjny niedostatecznie uwzględnił okoliczności obciążające sprawcę, w tym wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu, popełnienie przestępstwa z niskich pobudek i pod wpływem alkoholu, brak pojednania między przywodzoną a sprawcą, częściowe przyznanie do winy, grożenie popełnieniem przestępstwa i naganne zachowania, popełnienie przestępstwa na szkodę osoby najbliższej, pomimo orzeczonego zakazu kontaktowania się i nakazu opuszczenia lokalu.

Ostatecznie SN uwzględnił te kasację, uchylił wyrok w zaskarżonej części i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
21.8°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-21 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany