16 grudzień 2021

Rozważam podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej

zdjęcie: Rozważam podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej / fot. PAP
fot. PAP
Naprawdę czuję, że zmieniam Warszawę – mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przyznaje również, że poważnie rozważa podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej. "Choćby niewielką. Nawet o poziom inflacji, czyli ok. 8 proc." - wyjaśnia.
REKLAMA

Rafał Trzaskowski pytany w wywiadzie dla "SE", co po trzech latach rządów w Warszawie najbardziej go zaskoczyło, przyznał: "Zaskoczeniem jest dla mnie poczucie sprawczości, dużo większe niż ministra czy posła". "Tu naprawdę czuję, że mam realny wpływ na zmienianie otoczenia. Szybko i efektywnie" - powiedział.

Pytany o największe rozczarowanie, prezydent stolicy przyznał: "Jestem rozczarowany tym, że rząd z aż takim zapałem walczy z samorządami".

Trzaskowski przyznał także, że po trzech latach urzędowania największą satysfakcję czuje ze żłobków. "Z tego, że udało się tak szybko wprowadzić darmową opiekę dla maluchów" - wyjaśnił. "Cieszą mnie też zmiany, które dokonują się w komunikacji miejskiej. Mimo pandemii i obostrzeń udało nam się dotrzymać tempa budowy metra i zakupu taboru" - powiedział.

"Cieszę się z miejskiego programu in vitro, wspierania organizacji pozarządowych, programów pomocy dla najsłabszych. Mam też naprawdę dużą satysfakcję, że walka z kryzysem klimatycznym stała się dla Warszawy priorytetem. Że warszawiacy ją zrozumieli i popierają wymianę kopciuchów, inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zazielenianie miasta" - podkreślił.

W rozmowie poruszono także kwestie zmian personalnych, do których doszło w stołecznym ratuszu. "To nie są duże zmiany. To naturalne roszady. Dwóch wiceprezydentów zdecydowało się na nowe wyzwania, a w przypadku pani koordynator... zakończył się etap ustalania priorytetów i wkraczamy w nowy - przyspieszamy" - powiedział Trzaskowski. "Idziemy do przodu. Roztrząsanie tego, co było, niczego nie wnosi. Miejsce Justyny Glusman zajęła osoba z olbrzymim doświadczeniem zarządczym" - dodał.

Trzaskowski został także zapytany, czy w stolicy zdrożeją bilety komunikacji miejskiej. "Sytuacja budżetowa jest piekielnie trudna. Dlatego poważnie rozważam podwyżkę cen biletów. Choćby niewielką. Nawet o poziom inflacji, czyli ok. 8 proc." - poinformował prezydent Warszawy.

"Jeśli mamy utrzymać obecną jakość usług i obecną częstotliwość kursów, to musimy brać pod uwagę wzrost opłat. Podwyżka nie powinna jednak dotknąć tych, którzy mają bilety miesięczne i okresowe, a tylko tych którzy kupują jednorazowe" - wyjaśnił.

Trzaskowski zapewnił, że nie podejmie decyzji o podwyżce bez uzgodnień z radnymi. "Na pewno nie nastąpi to na najbliższej sesji budżetowej. Budżet - mam nadzieję - zostanie uchwalony w takim kształcie, jak zaproponowaliśmy" - zapewnił. (PAP)

dka/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
1.8°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:37
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Szkoła Muzyczna I i II Stopnia,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 18:30
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 19:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany