17 styczeń 2022

Na rozwiązaniach Polskiego Ładu skorzysta ok. 94 proc. emerytów i ok. 98 proc. rencistów

fot. PAP
Na rozwiązaniach Polskiego Ładu skorzysta ok. 94 proc. polskich emerytów i ok. 98 proc. rencistów - powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

Maląg spotkała się z dziennikarzami w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Jak zaznaczyła, wprowadzenie 30-tysięcznej kwoty wolnej od podatku wprowadza "rozwiązania korzystne dla ponad 90 proc. Polaków".

"W kieszeniach Polaków - zgodnie z szacunkiem Ministerstwa Finansów - pozostanie ponad 17 mld zł. I to są fakty" - stwierdziła.

Poinformowała, że ta konferencja rozpoczyna cykl konferencji prasowych, które będą odbywać się w całej Polsce, w każdym mieście wojewódzkim, o godz. 11. Jak wyjaśniła Maląg, celem konferencji będzie to, aby płatnicy składek "mieli wsparcie".

"My przez ten okres, przez te 3 tygodnie, intensywnie działamy, MF intensywnie działa, ale przede wszystkim, jeżeli jest potrzeba, to udzielamy bezpośredniej, indywidualnej informacji" - zapewniła.

Wyjaśniła, że informacje, które zostaną przedstawione na konferencji, pokażą, co zrobić, aby osoby, które na początku 2022 r. otrzymały niższe wynagrodzenia, otrzymały wyrównanie.

Maląg przypomniała, że emeryci, którzy pobierają emerytury do wysokości 12 800 zł nie stracą po wejściu w życie Polskiego Ładu, a emeryci pobierający świadczenia do wysokości 4 920 zł skorzystają na tych rozwiązaniach. "Polski Ład jest korzystny dla emerytów" - oceniła.

Zastrzegła, że w portfelu osoby pobierającej świadczenie na poziomie 2 500 zł brutto dzięki nowym rozwiązaniom podatkowym zostanie w ciągu roku ok. 2 250 zł.

"Osoby, które mają świadczenia powyżej 4 921 zł, do 12 800 zł - dla tych osób rozwiązania Polskiego Ładu będą neutralne" - mówiła.

Maląg poinformowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest "w pełnej gotowości". "Te osoby, które w styczniu mogły stracić na wysokości pobranej zaliczki podatkowej - to zostanie wyrównane w miesiącu lutym, w terminie wypłaty rent i emerytur ta różnica zostanie dopłacona i będzie wyspecyfikowana na przelewie, aby ta osoba mogła to zauważyć. To dotyczy ponad 430 tys. osób" - zastrzegła. Dodała, że na rozwiązaniach Polskiego Ładu skorzysta ok. 94 proc. polskich emerytów i ok. 98 proc. rencistów.

Zapowiedziała, że w kwietniu zostanie wypłacona po raz kolejny 13. emerytura.

Jak wyjaśniła Maląg, dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale wciąż są aktywne zawodowo, został wprowadzony PIT-0, "aby ich świadczenia realnie były wyższe". "Składka będzie odprowadzana, więc w momencie, gdy podejmą decyzję o przejściu na emeryturę, emerytura będzie wyższa" - zapowiedziała.(PAP)

Autorki: Iwona Żurek, Karolina Kropiwiec

iżu/ kkr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
21.8°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-21 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany