17 styczeń 2022

Od sylwestra mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19

fot. PAP
Od sylwestra mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19, licząc tydzień do tygodnia – poinformował w poniedziałek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Przekazał, że do tej pory w regionie stwierdzono pięć przypadków wariantu omikron.
REKLAMA

"Sytuacja epidemiczna od sylwestra tak naprawdę się nie zmienia. Codziennie mamy tendencję wzrostową zachorowań na COVID-19, licząc tydzień do tygodnia. Wczoraj to było np. 5 proc., ale dzisiaj już blisko 50 proc." – zaznaczył wojewoda lubelski.

Zapytany przez dziennikarzy, czy to już początek V fali odpowiedział, że nazwa nie jest tak istotna, ale faktem jest, iż wzrasta liczba zakażeń.

"Myślę, że nakładają się na to dwa elementy: efekt poświąteczny, ale również omikron. Dlatego musimy liczyć się ze wzrostem hospitalizacji, a w ślad za tym spodziewać się być może większej skali zgonów w woj. lubelskim" – ocenił Lech Sprawka.

Przekazał, że 722 osoby były w poniedziałek hospitalizowane z powodu COVID-19. Z kolei wszystkich łóżek dostępnych dla zakażonych pacjentów w regionie jest 1449. "Ten bufor około 700 łóżek w ostatnich dniach się nie zmienia, dlatego też w tej chwili nie kontynuujemy planów odmrożeniowych (zwalniania łóżek covidowych, tzn. przywracania miejsc dla niezakażonych pacjentów – PAP)" – dodał wojewoda.

Wskazał, że w razie zwiększonej dynamiki hospitalizacji rozpocznie się proces uruchamiania dodatkowych łóżek covidowych. "W wariancie 40 tys. łóżek w skali kraju w naszym przypadku to oznacza ok. 2280 łóżek. Z kolei w przypadku 60 tys. łóżek w Polsce, będziemy rozwijali u nas ponad 3,3 tys. łóżek" – powiedział Sprawka.

Na Lubelszczyźnie potwierdzono dotychczas pięć przypadków wariantu omikron, ale kolejne próbki są badane. "W tej chwili jeszcze w woj. lubelskim dominującym wariantem jest delta" – zaznaczył wojewoda.

Dotychczas w woj. lubelskim zaszczepionych jest w pełni przeciw COVID-19 ok. 881 tys. osób, tj. 42 proc. populacji Lubelszczyzny. Codziennie w regionie wykonywanych jest ok. 10 tys. szczepień.

"Biorąc pod uwagę, że jest dosyć duży procent szczepień trzecią dawką i że została rozszerzona grupa uprawnionych od 5 do 11 lat – to rewelacji nie ma. Pod względem wskaźnika szczepień na 10 tys. osób jesteśmy na przedostatnim lub trzecim od końca miejscu w Polsce – podkreślił Lech Sprawka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 349 nowych przypadkach COVID-19 w woj. lubelskim. Od początku pandemii w Polsce, tj. od marca 2020 r. do końca 2021 r., potwierdzono na Lubelszczyźnie 210 tys. zakażeń koronawirusem. W tym czasie w regionie zmarło ok. 6,7 tys. osób z COVID-19 bądź COVID-19 i chorobami współistniejącymi.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
4.2°C
wschód słońca: 04:37
zachód słońca: 20:49
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-27 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany