16 styczeń 2022

Rodzice wolą świadczenie 1 tys. zł. przez rok

fot. PAP
Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 360 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Większość wybiera świadczenie po 1 tys. zł przez rok - powiedziała w niedzielę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

Szefowa MRiPS Marlena Maląg w niedzielę na antenie PR24 powiedziała, że rodzinny kapitał opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków.

Wyjaśniała, że to kolejne świadczenie dla rodziców z małymi dziećmi, dające przede wszystkim możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci. Jego wysokość to 12 tys. zł i przysługuje rodzicom, którzy mają drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

"Do tej pory rodzice złożyli wnioski na 360 tys. dzieci" - powiedziała minister Maląg. Dodała, że w sumie w tym roku ministerstwo spodziewa się ponad 615 tys. wniosków.

Rodzice mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 1 tys. zł przez rok, czy po 500 zł przez dwa lata. "Większość rodziców decyduje się na opcję 1 tys. zł przez rok" - powiedziała Maląg.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać prosto i szybko za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Procedurą przyznawania nowego świadczenia i jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Minister Maląg przypomniała, że rodzice, na których dzieci nie jest pobierany rodzinny kapitał opiekuńczy, będą mogli liczyć na dofinansowanie na poziomie do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Środki będą przekazane prosto do instytucji, z których dziecko korzysta, aby obniżone były koszty utrzymania.

Szacujemy, że w tym roku objętych tym wsparciem będzie 110 tys. dzieci, to będzie blisko 450 mln zł rocznie.

Minister Maląg powiedziała, że oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego - najważniejsze, to żeby stworzyć dobry klimat wokół rodzin, a więc budowanie marki rodziny poprzez budowanie państwa szczęśliwych rodzin; pokazywania wartości rodziny; włączania organizacji pozarządowych w ramach programu "Po Pierwsze Rodzina".

Podkreśliła także, że wszystkiego nie da się zrobić ustawowo, więc "potrzeba zmiany myślenia".

Mówiąc o tworzeniu dobrych warunków dla rodziców w miejscu pracy, wskazała cykl konferencji z premierem Jackiem Sasinem, których celem jest pokazanie dobrych praktyk w instytucjach Skarbu Państwa.

Szefowa MRiPS poinformowała, że trwają prace nad wprowadzeniem elastycznego czasu pracy do Kodeksu pracy. "Zależy nam na stałych rozwiązaniach w zakresie pracy zdalnej, dlatego też procedujemy tą kwestię na ścieżce legislacyjnej" - powiedziała minister Maląg. Zaznaczyła, że rozwiązanie zostało wypracowane ze stroną społeczną oraz ze stroną pracodawców. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
5.5°C
wschód słońca: 04:37
zachód słońca: 20:49
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-27 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany