reklama

Pomniki Historii na Kujawach i Pomorzu

fot. nadesłane
Biskupin, Chełmno, Ciechocinek, Grudziądz, Strzelno, Toruń i Włocławek - w Kujawsko-Pomorskiem znajduje się siedem miejsc, które posiadają status Pomnika Historii. Tytuł jest przyznawany zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.
REKLAMA
Pomnikami historii w województwie kujawsko-pomorskim są:
  • Biskupin - rezerwat archeologiczny,
  • Chełmno - stare miasto,
  • Ciechocinek - zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym.
  • Grudziądz - zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły,
  • Strzelno - zespół dawnego klasztoru Norbertanek,
  • Toruń - stare i nowe miasto,
  • Włocławek - katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
- Województwo kujawsko-pomorskie charakteryzuje się bogactwem dziedzictwa materialnego. Obiekty posiadające status Pomnika Historii to symbole kultury regionu. Dla nas, jako samorządu województwa, istotna jest także dbałość o te mniej znane, a niezwykle piękne zabytki regionu, czego efektem jest marszałkowski program ochrony zabytków, na który w ciągu ostatniej dekady przeznaczyliśmy ponad 90 mln złotych - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 105 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Inowrocław
5.6°C
wschód słońca: 07:27
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, Pl....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, Pl....
wstęp biletowany