10 styczeń 2022

Kujawsko-pomorskie: w szpitalach przebywa tysiąc pacjentów covidowych

Mstyslav Chernov /CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
W szpitalach woj. kujawsko-pomorskiego przebywa 1000 pacjentów chorych na COVID-19, z których ze wsparcia respiratorów korzysta 98 osób. Słabnie tendencja spadkowa przypadków nowych zakażeń – poinformował w poniedziałek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
REKLAMA

Wojewoda zaznaczył, że 20 grudnia, w szczytowym momencie czwartej fali pandemii w regionie, hospitalizowanych było o 192 pacjentów więcej niż obecnie, a później ich liczna systematycznie spadała. Jednak maleje tendencja spadkowa nowych zakażeń. W porównaniu tydzień do tygodnia obecnie spadek wynosi tylko 1 proc., przed tygodniem było to 8 proc., przed dwoma tygodniami – 17 proc., a przed trzema tygodniami – 33 proc. W przyszłym tygodniu możliwy jest dalszy wzrost liczby zachorowań, co przełoży na zwiększenie liczby zajętych łóżek na oddziałach covidowych.

W szpitalu tymczasowym w Ciechocinku przebywa 16 pacjentów. Placówka obecnie ma przygotowanych 66 łóżek, a docelowo istnieje możliwość ich zwiększenia do 220, ale brakuje kadry medycznej.

Cały czas w szpitalach województwa zarezerwowanych jest łącznie 1500 mniej łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Wojewoda podał, że w szpitalach w regionie nie zostały zawieszone zabiegi, z małymi wyjątkami, i to z różnych przyczyn. Łącznie hospitalizowanych jest 5,5 tys. pacjentów, z których 1 tys. to chorzy na COVID-19. Według raportów w lecznicach łącznie jest 3,5 tys. wolnych miejsc. Działają wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia w woj. kujawsko-pomorskim stwierdzono 275 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, zmarły cztery osoby, że których połowa miała choroby współistniejące. Dotychczas w regionie wykryto cztery przypadki omikronu. (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu