12 maj 2022

Wystawa Psów Rasowych w pierwszą niedzielę czerwca

Miłośnicy i hodowcy psów rasowych spotkają się 5 czerwca w Złotnikach Kujawskich. Tam organizowana jest Wystawa Psów Rasowych.
REKLAMA
Lista ras psów wciąż rośnie, dochodząc, według szacunków do 800. Jednak nie wszystkie rasy znajdą się w oficjalnym spisie objętym patronatem FCI. Niewielka część z nich z czasem także wymiera i zostaje wykreślona z katalogu, który od lat zmienia się tylko w niewielkim stopniu. W listopadzie 2017 były w nim 344 rasy oficjalnie przez FCI uznane, czyli o dziesięć więcej niż obecnie.

W rzeczywistości liczba ras na całym świecie ma się ograniczać najwyżej do stu, a cała reszta to jedynie odmiany tej samej rasy, optycznie (i genetycznie) łudząco do siebie podobne. Fédération Cynologique Internationale to największa międzynarodowa organizacja kynologiczna z siedzibą w Belgii, obejmująca 99 krajowych organizacji kynologicznych.

Jej zadaniem jest opracowywanie wzorców ras psów, ustalanie regulaminów hodowlanych, wystawowych i szkoleniowych oraz szkolenie sędziów kynologicznych, a ponadto nadzorowanie psich wystaw i zawodów.

Rasy psów to cała filozofia i nie kończący się temat rozmów miłośników takiej czy innej odmiany. Katalog psów FCI, sporządzony ponad sto lat, obowiązuje w dalszym ciągu, choć na przestrzeni minionego czasu wygląd wielu psów w porównaniu z ich pierwowzorami bardzo się zmienił. Wszystkie rasy zapisane są w „Księdze” kynologicznej, która pomaga w orientacji i zrozumieniu historii powstania aż tak olbrzymiej różnorodności wśród psów domowych.

W ramach wydarzenia w Złotnikach Kujawskich równolegle odbywać się będzie XI Krajowa Wystawa Psów Rasowych oraz IX Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych (CAC, CACIB, EURO-CACIB, GOLD-CACIB).
Od godz. 10.00 na boisku przy Szosie Bydgoskiej 35 hodowcy z kraju i zagranicy prezentować będą swoje czworonogi. Każdy zgłoszony pies będzie oceniany przez 4 sędziów kynologicznych - krajowych i międzynarodowych.

Uzyskanie podczas wystawy 4 certyfikatów upoważnia do złożenia wniosku o Championat zgodnie z klasą wystawową i odbioru pucharu oraz certyfikatu na końcowej części wystawy.
Dla widzów wstęp na wystawę jest bezpłatny.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Inowrocław
5.5°C
wschód słońca: 04:37
zachód słońca: 20:49
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-27 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany