27 grudzień 2021

Za styczeń składka zdrowotna dla liniowców wyniesie 9 proc.

fot. PAP
Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9-proc. - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach, czyli w wysokości 4,9 proc., za luty.
REKLAMA

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, Sarnowski był pytany, czy to prawda, że składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9 proc. – tak twierdzi ZUS, a nie 4,9 proc., jak przewidują rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu.

Sarnowski wyjaśnił, że rozliczenie składki zdrowotnej na nowych zasadach dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostało pomyślane w taki sposób, by składka była opłacana od osiąganego dochodu i by była w wysokości 4,9 proc., bez możliwości odliczenia od podatku.

"Aby ułatwić księgowym czy biurom rachunkowym dokonanie tych obliczeń, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym. Także składka za luty będzie liczona od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (jak w 2021 r., a nie dochód, jak będzie w 2022 r., PAP), natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku" - powiedział wiceminister.

Sarnowski przekonywał, że jest to rozwiązanie korzystne dla dużej części przedsiębiorców, "nawet biorąc pod uwagę, że stawka składki jest wyższa, bo nie 4,9 a 9 proc.”. "W przypadku ogromnej większości podatników rozliczających się +liniówką+ mamy do czynienia z przedsiębiorcami, których dochody przekraczają 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Także dzięki zastosowaniu tego przepisu przejściowego ponad 60 proc. przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym zapłaci niższą składką niż gdyby już od stycznia zaczęły obowiązywać zasady, które będą działać w lutym i kolejnych miesiącach” – stwierdził wiceminister finansów.

Wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, zmieniają m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i likwidują mozliwość odpisu składki od podatku. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników). Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

kmz/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
11.3°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-27 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany