11 styczeń 2022

Aktywność fizyczna sprzyja sprawności umysłowej w starszym wieku

fot. PAP
W mózgach seniorów aktywnych fizycznie jest więcej białek, które wzmacniają połączenia między neuronami i wspomagają w ten sposób sprawność umysłową – wynika z badania, które publikuje pismo "Alzheimer’s & Dementia”.
REKLAMA

Korzystny wpływ aktywności fizycznej na tworzenie połączeń nerwowych (synaps) i na sprawność umysłową został wcześniej potwierdzony w badaniach na myszach. Jednak znacznie trudniej wykazać go w badaniach na ludziach.

Naukowcy pod kierunkiem dr Kaitlin Casaletto z University of California w San Francisco wykorzystali dane pozyskane w ramach projektu Memory and Aging Project prowadzonego na Rush University w Chicago. Śledzono w nim aktywność fizyczną seniorów, którzy zgodzili się oddać po śmierci swoje mózgi do badań. Łącznie analizą objęto 404 starsze osoby.

Okazało się, że seniorzy, którzy zachowali większą aktywność fizyczną, mieli też wyższy poziom białek tzw. presynaptycznych (tj. obecnych w błonie presynaptycznej połączenia nerwowego), takich jak syntaksyna, synaptogamina-1, synaptofizyna. Białka te regulują wydzielanie neuroprzekaźników, a tym samym przekazywanie sygnałów między neuronami. We wcześniejszych badaniach wykazano, że ludzie, którzy mieli wyższe stężenie tych białek w mózgu po śmierci, dłużej zachowywali sprawność umysłową w starszym wieku.

W najnowszym badaniu wyższy poziom dobroczynnych białek wykrywano nie tylko w hipokampie, który odpowiada za pamięć, ale też w innych obszarach mózgu związanych z procesami poznawczymi.

Co więcej naukowcy zaobserwowali zależność między większą aktywnością fizyczną a wyższym poziomem białek korzystnych dla procesów poznawczych niezależnie od obecności w mózgu toksycznych białek (jak amyloid czy białko tau) mających związek z chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.

„Nasza praca jako pierwsza wykorzystuje dane dotyczące ludzi, by wykazać, że regulacja białek synaptycznych ma związek z aktywnością fizyczną i może wpływać korzystnie na wyniki poznawcze” – skomentowała dr Casaletto.

Jej zdaniem utrzymywanie integralności połączeń między neuronami może być niezbędne w zapobieganiu demencji, ponieważ funkcjonowanie synaps jest kluczowe dla procesów poznawczych.

Źródło: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/alz.12530 (PAP)

jjj/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
12.2°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-27 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany