17 styczeń 2022

Na Mazowszu spada liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa

https://www.facebook.com/TelewizjaGorzowpl/photos/bc.Abp7jUr 6bDoUEn_dEACHVApW3VGdb6ugmO9HFPqDI6tGlCSiKfUpoiMTLND7v207HXq -53P5WAvvcgv-Fl0JO0Oli5PDu3tYh92piwPpjOprdl8KAi2vCRIda2Uo3S9 wp4zJQUUCI5QZHzrCVlT
Na Mazowszu spada liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa - przekazał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Jego zdaniem prawdopodobne jest, że mimo wysokiej liczby zakażeń pozostanie ona mniejsza niż ta, na którą przygotowuje się mazowiecka służba zdrowia.
REKLAMA

Wojewoda przekazał jednocześnie, że optymistycznym sygnałem są dane dotyczące przyjmowania szczepionki przeciwko COVID-19 - na całym Mazowszu codziennie szczepi się od 25 do niemal 40 tys. osób. "Liczba osób zaszczepionych nieustannie rośnie" - wskazał.

O przygotowanie szpitali w kontekście pandemii koronawirusa Radziwiłł pytany był na poniedziałkowej konferencji prasowej. "Jesteśmy przygotowani, ale jednocześnie obserwujemy trend spadkowy, jeśli chodzi o konieczność hospitalizacji pacjentów z COVID-19 na Mazowszu" - powiedział. Jak dodał, spadek odnotowywany jest każdego dnia od ponad trzech tygodni.

"To jest tendencja, która dzisiaj umożliwia oddawanie łóżek covidowych pacjentom z innymi chorobami" - podkreślił wojewoda. Jak dodał, na Mazowszu przygotowanych jest ok. 4 tys. łóżek, które będą mogły być uruchomione "prawie od ręki". W przypadku bardziej pesymistycznego scenariusza uruchomionych zostanie ponad 6 tys. miejsc. "Tych łóżek zdecydowanie wystarcza" - podkreślił. Dodał, że liczba osób w regionie hospitalizowanych z powodu COVID-19 spadła poniżej 2 tys.

Wojewoda zaznaczył, że pierwszą linią obrony przed koronawirusem ma być osiem mazowieckich szpitali tymczasowych. "Na dzisiaj na całym Mazowszu jest tam ok. 500 wolnych łóżek - to wystarcza, żeby bezpiecznie myśleć o dniu jutrzejszym czy następnych. Dopiero wtedy, kiedy w tych szpitalach zabrakłoby miejsc (...), będziemy koncentrować się na umieszczaniu pacjentów covidowych na łóżkach regularnych" - powiedział.

Jak tłumaczył, w bardzo wielu mazowieckich szpitalach doszło do modernizacji instalacji tlenowej. "Jak wiadomo, tlen jest podstawowym lekarstwem dla pacjentów covidowych, w związku z tym potencjał, jeśli chodzi o możliwość przyjęcia pacjentów wymagających intensywnej tlenoterapii w przypadku mazowieckiej służby zdrowia jest o wiele większy niż na początku epidemii"- powiedział.

Radziwiłł przekazał również, że na Mazowszu czynnych jest ok. tysiąc punktów, gdzie można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. "Liczba osób, które korzystają z tych punktów, jest nieustannie wysoka. Dziennie jest to od 25 do 35 tys., nawet prawie 40 tys. osób, które przyjmują szczepienie" - powiedział, dodając, że napawa to optymizmem.

Zdaniem wojewody mazowieckiego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mimo tego, iż liczba zakażeń w najbliższym czasie będzie wysoka również na Mazowszu, to liczba pacjentów wymagających hospitalizacji będzie mniejsza niż ta, na którą przygotowana jest mazowiecka służba zdrowia.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Inowrocław
21.8°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Inowrocławiu

kiedy
2022-05-21 20:00
miejsce
Tam Gdzie Kiedyś, Inowrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 17:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-23 20:00
miejsce
Kujawskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-24 19:00
miejsce
Teatr Miejski, Inowrocław, plac...
wstęp biletowany